Blogā par latviskām skolām, kolektīvām vainas apziņām un “kefīriem”

Posted on January 19, 2011 by

4Labvakar!

Šovakar tieši pirms darba beigām iesaistījos kādā interesantā diskusijā, par rīt paredzēto parakstu vākšanu, sakrā ar vēlmi ierosināt likuma grozījumus izglītības likumā, lai latvijas skolās ( pašvaldības skolās ) sākot jau no pamatskolas mācības notiktu tikai un vienīgi latviešu valodā.  Es personīgi neatblastu tik pilnīgus un kategorisku nostāju, bet tas jau ir garšs stāsts.  Interesantais  šaja stāstā ir formulējums kādēļ tas ir nepieciešams. Citēju „jāveicina latviešu valodas saglabāšana un ilgtspēja; jānodrošina, lai absolventi un valsts un pašvaldību iestāžu amatpersonas prastu latviešu valodu; jāuztur latviska Latvija un tās izglītības sistēma.”

Šeit man sāka palikt interesanti.
1. Javeicina latviešu valodas saglabāšana un ilgtspēja  –  nebiju manījis ka latviešu valod taisītos izmirt, izzust, nu labi bet kā saprast ilgtspēju?
2. jānodrošina, lai absolventi un valsts un pašvaldību iestāžu amatpersonas prastu latviešu valodu – es atvainojos, vai tad tas jau tagad nav tā, ka 60% priekšmetu mazākumtautību skolās tomēr ir jānotiek valsts valodā? Kā tas tiek ievērots no skolas vadības puses, un vai kāds pārbauda arī pašu skolas vadību, tas jau ir pavisam cits jautājums
3. jāuztur latviska Latvija un tās izglītības sistēma.  –  ( labi par latvisku Latviju.)  bet par latvisku izglītības sistēmu  –  it kā jau taisnība, bet ne jau tik kategoriskā pakāpē.

Beigu beigās, es uzskatu ka šie argumenti  ir ,maigi sakot, ļoti vāji, un manī rodas šaubas par šīs idejas patiesajiem mērķiem. Šis nekādā ziņā nesamazinas sociālo spriedzi starp Latviešiem un citās valodās runājošajiem Latvijas iedzīvotājiem. Kā arī uzskatu ka nav īsta pamata virzīt šo jautājumu tālākai izskatīšanai, manuprāt problēma kura būtu jārisina ir skolu vadībās un to pārbaudēs, nevis striktāku noteikumu izveidošana ( ja nepilda jau tagad, nepildīs arī vēlāk )

Nobeigumam cita tēma nedaudz jautrībai.

Jau pāris dienas ir sanākusi šmuce klubam “kefīrs” par kādas neredzīgas meitenes neielaišanu klubā. Protams internetā un dažādos sociālajos tīklos tas ir ļoti aktuāls temats, nu Jūs jau paši zināt. Tad šodien nonācām līdz bildei kurā bija kluba īpašnieks. Uzjautrinoši šķita tas ka bildē ,attiecīgajā portāla, nebija tikai īpašnieks, bet vēl vesels pulciņš cilvēku, nezinatājs nemaz nesaprot, kurš nu tagad ir tas “ļaunais “ . Līdz ar to nonācām pie secinājuma: ja jau Latvijā ir “kolektīvās iepirkšanās” portāli var būt ir laiks izveidot “kolektīvās vainas” portālu, nu jauki taču, ieej, paskaties, ka pieci cilvēki jūtas vainīgi par kaut ko , pievienojies arī Tu. Ja nesavācas teiksim 20 vainīgo sodu nesaņemat.  Un turpinājumā sāku meklēt vai kāds šāds portāls jau nepastāv. Izmēģinaju dažādus atslēgas vārdus. Uz vārdiem “Kas ir vainīgs” man google.com kā pirmo atvēra lapu ar virsrakstu “Paģiras: kas ir vainīgs, un ko darīt?” un uzreiz sejā uzausa smaids.

Lai Jums jauks vakars.

Advertisements